Blogs

Blogs

27 April, 2022
Arabanızın Otomobil Araç Sigorta Kutusu

Arabanızın Otomobil Araç Sigorta Kutusunda


Radyonuzu dinleyerek 101'den aşağı iniyorsunuz, aniden radyonuz kapandığında parmaklarınızı ritmine hafifçe vuruyor. Yanıt vermeden 'açık' düğmesine basıyorsunuz. 

Belki de kapıları açtığınızda kubbe ışığının artık yanmadığını fark etmişsinizdir. Panik yapmadan ve akünüzün şarjının azaldığını veya aracınızın elektrik sisteminin 

arızalandığını varsaymadan önce sigortalarınızı kontrol ediniz. Sigortalar, belirli bileşenleri korumak için kablolardan geçen elektrik akımını sınırlamak için kullanılır. 

Arabanızda sigorta kutusu, aracınızdaki elektronik aksamları korumak için kullanılır. Sigortaların atması nedeniyle aracınız belirli elektrikli bileşenlerin 

işlevselliğini geçici olarak kaybettiğinde, araç sigorta kutusu onarımı gerekli olabilir.araç sigorta kutusu 


Araç Arabanızın Otomobil Sigorta nedir? 

Sigortalar tüm şekil, boyut ve renklerde gelir ve elektroniklere çok fazla elektrikten zarar gelmesini önlemek için kablolardan akan elektrik akımını eşitlemek ve azaltmak için kullanılır. 

Sigortalar genellikle dikdörtgen veya boru şeklindedir. Dikdörtgen bir sigorta, tipik olarak plastikten yapılmış, aşırı yüklendiğinde genellikle yanacak veya patlayacak olan koruyucu 

bir kaplamada bir sigorta teli ile birbirine bağlanan iki itmeli iç konektörden oluşur. Tüp sigortalar, çok daha küçük bir ölçekte bir flüoresan ampule benzer bir benzerliğe sahiptir, 

burada tüp kısmı uzundur ve her iki ucunda da aralarında camdan yapılmış koruyucu bir muhafaza bulunur. Metal uçlar arasında uzanan ve camla korunan, 

aşırı yüklendiğinde yanan ve patlayacak olan ince bir sigorta telidir. 

Sigortalar olmadan büyük, aşırı yüklenmiş bir elektrik akımı kabloların aşırı ısınmasına, yalıtımı eritmesine ve yangına neden olabilir. Herhangi bir bileşene giden yüksek akım, 

anlık arızaya eşittir, bu nedenle sigorta, bileşenin çalışmaya devam etmesi için akımın makul bir seviyede kalmasını sağlar. Yine de akım çok yüksekse sigorta atacaktır. 

Sürücüler, aracın ön cam silecekleri, farları, iç lambaları, koltuk ısıtıcıları veya radyosu çalışmadığında sigortalarda sorun olduğunu fark edeceklerdir. Bazı durumlarda araç çalıştırmada da zorluk çekebilir. 


Arabanızın Otomobillerin Sigorta Kutusu nedir? 

Çoğu araçta iki sigorta kutusu bulunur. Biri motor bölmesinde bulunur ve soğutma sistemi, kilitlenme önleyici fren pompası ve motor kontrol ünitesi gibi motor bileşenlerini korumak için kullanılır. 

Diğeri ise genellikle kabin alanında, ön panelin içinde veya altında, sürücü tarafında, iç elektrikli eşyaları korumak için bulunur. Sigorta kutusu, dış etkenlerden korunan çeşitli sigortaları ve röleleri 

uygun tek bir yerde barındırır. Araç ciddi fiziksel hasar veya elektrik sorunları yaşamadıkça, araç sigorta kutusunun değiştirilmesi genellikle gerekli değildir. 


Araba Araçların Otomobil Sigortaların Değiştirilmesi 

Aracınızın sigorta kutu(lar)ını bulmak için kullanıcı el kitabınıza bakın. El kitabınız size sadece sigorta kutusunun nerede olduğu konusunda ipucu vermekle kalmayacak, 

aynı zamanda bir şemada her bir bileşen için belirlenmiş sigorta da gösterilecektir. Bu şema, hangi sigortanın attığını belirlemede oldukça kullanışlıdır. 

Sigortaları değiştirirken yalnızca Orijinal Ekipman Üretimi ve eşit amper kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. 10 amperlik bir sigortayı 30 amperlik bir sigortayla değiştirmeyin. 

10 amper daha düşük bir akım hızında üflemek için tasarlanmıştır, 30 amper ise daha yüksek bir akımın geçmesine izin verir. Önerilenden daha yüksek bir akımın geçmesi bileşene zarar verebilir. 

Çoğu sigorta kutusu aracın ömrü boyunca dayanacak olsa da, sigortaların takılı olduğu terminallerin aşırı ısınması ve plastiğin erimesine neden olması durumunda değiştirilmesi gerekme olasılığı vardır. 

Sigortalar esasen aracınızın elektrikli bileşenlerinin koruyucularıdır. Sigorta panosu içindeki röleler, yüksek gerilim beslemesini sürücü anahtarlarından uzak tutarak sürücüyü korumaya yardımcı olur. 

Sigorta kutusu, su, hava ve diğer sürüş koşullarından kaynaklanan hasarları önlemek için sigortaları ve röleleri barındırır. Araç sigorta kutuları, eklenmiş satış sonrası 

elektrikli aksesuarlar veya bileşenler veya üretici tarafından yanlış boyutlandırılmış bağlantılar ve teller dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle aşırı ısınma nedeniyle 

genellikle arızalanır ve bu da tipik olarak bir aracın geri çağrılmasına neden olur. 


  Otomobilinizin Aracınızın elektrik sistemiyle çalışırken her zaman çok dikkatli olun . Sigorta kutusunun veya sigortaların yanlış kullanılması araçta geri dönüşü olmayan hasarlara veya kendinize zarar verebilir. 


 #fluencesigortakutusu #meganesigortakutusu #chevroletsigortakutusu #opelsigortakutusu #audisigortakutusu 

#leonsigortakutusu #toledosigortakutusu #epicasigortakutusu #kalossigortakutusu #astrasigortakutusu 

#corsasigortakutusu #cliosigortakutusu #kadjarsigortakutusu #daciasigortakutusu #captivasigortakutusu 

#cruzesigortakutusu #matizsigortakutusu #hyundaisigortakutusu #kiasigortakutusu #fordsigortakutusu 

#sprintersigortakutusu #craftersigortakutusu #mastersigortakutusu #ducatosigortakutusu #boxersigortakutusu 

#jumpersigortakutusu #jumpysigortakutusu #expertsigortakutusu #berlingosigortakutusu #partnersigortakutusu 

#citroensigortakutusu #pejosigortakutusu

0 Comment
Blogs

27 August, 2020
Şanzıman Hava Basıç Tüpü ,Şanzıman Kapak Hava Nozulu Akümülatör

Şanzıman Hava Basıç Tüpü , Şanzıman Basınç Tüpü , Şanzıman Hava Nozulu , Şanzıman Kapak

 

Otomatik Şanzıman Hava Basıncı Test Tanımlama

 

- HAVA BASINÇ TEST - AKÜMÜLATÖRLER

Çalışmayan kavramalar, Hava Basıncı kullanılarak akışkan basıncının yerine hava basıncı kullanılarak bir dizi test kullanılarak yerleştirilebilir.

 

Otomatik Şanzıman  Hava Basınc Tüpü - Hava Nozulu

Kavramalar, ilgili geçişlerine hava basıncı (2) uygulanarak test edilebilir. Valf gövdesi çıkarılmalı ve Hava Basıncı Test Plakası 6056 (1) takılmalıdır. Hava basıncı testleri yapmak için aşağıdaki işlemleri yapın:

Basınçlı hava kaynağı her türlü kir ve nemden arındırılmış olmalıdır. 30 psi'lik bir basınç kullanın.

 

Yağ karterini ve valf gövdesini çıkarın.

 

OVERDRIVE KAVRAMA

 

Aşırı hız kavramasına hava basıncı uygulayın, geçiş yapın ve itme / çekme pistonunun ileri hareketini izleyin.

 

Hava basıncı kaldırıldığında piston başlangıç ​​konumuna geri dönmelidir.

Şanzıman Hava Basıç Tüpü , Şanzıman Basınç Tüpü , Şanzıman Hava Nozulu

 

TERS KAVRAMA

 

Geri debriyaja hava basıncı uygulayın ve itme / çekme pistonunun geriye doğru hareket etmesini bekleyin. Hava basıncı kaldırıldığında piston başlangıç ​​konumuna geri dönmelidir.

 

2/4 KAVRAMA

 

2/4 debriyaj tutucusunda bulunan besleme deliğine hava basıncı uygulayın. 2/4 pistonun ilk ayırma plakasına temas ettiği alana bakın ve 2/4 pistonun arkaya doğru hareket etmesini dikkatle izleyin. Hava basıncı kaldırıldıktan sonra piston orijinal konumuna geri dönmelidir.

 

DÜŞÜK / GERİ KAVRAMA

 

Düşük / geri debriyaj besleme deliğine (kasanın arkasında, 2 cıvata deliği arasında) hava basıncı uygulayın. Ardından, düşük / ters pistonun ilk ayırma plakasına temas ettiği alana bakın. Pistonun ilerlemesini dikkatlice izleyin.

 

Hava basıncı kaldırıldıktan sonra piston orijinal konumuna geri dönmelidir.

#Şanzıman #Hava #Basıç #Tüpü , #Şanzıman #Basınç #Tüpü , #Şanzıman #Hava #Nozulu , #Şanzıman #Akümülatör

 

UNDERDRIVE KAVRAMA

 

Bu debriyaj pistonu görülemediğinden, çalışması işlev tarafından kontrol edilir. Düşük / geri ve 2/4 debriyajlara hava basıncı uygulanır. Bu, çıkış milini kilitler. Giriş milini döndürmek için giriş milinin etrafına sarılmış bir parça lastik hortum ve bir çift kelepçeli pense kullanın. Daha sonra, düşük tahrik kavramasına hava basıncı uygulayın.

 

Giriş mili elle torkla dönmemelidir. Hava basıncını serbest bırakın ve giriş milinin döneceğini doğrulayın.

Şanzıman Hava Basıç Tüpü , Şanzıman Basınç Tüpü , Şanzıman Hava Nozulu

 

TORK KONVERTÖR GÖVDESİ SIVI SIZINTI

 

Otomatik Şanzıman 41TE

Şekil 8: Konvertör Muhafazası Sızıntı Yollarını Tanımlama

 

- POMPA CONTASI

- POMPA MENFEZİ

- POMPA CİVATASI

- POMPA CONTASI

- KONVERTÖR GÖVDESİ

- DÖNÜŞTÜRÜCÜ

- ARKA ANA KEÇE SIZINTISI

Konvertör muhafazası sıvısı sızıntılarını teşhis ederken, onarımdan önce üç işlem yapılmalıdır:

 

1. Uygun şanzıman yağı seviyesini doğrulayın.

 

2. Sızıntının dönüştürücü mahfaza alanından kaynaklandığını ve şanzıman sıvısı olduğunu doğrulayın.

 

3. Sızıntının gerçek kaynağını belirleyin.

 

Tork konvertörü alanında veya çevresinde sıvı sızıntısı, motor yağı sızıntısından kaynaklanabilir. Alan yakından incelenmelidir. Fabrika dolum sıvısı kırmızıdır ve bu nedenle motor yağından ayırt edilebilir.

 

Bazı şüpheli dönüştürücü muhafazası sıvı sızıntıları hiç sızıntı olmayabilir. Bunlar, yalnızca konvertör muhafazasında kalan sıvıdan veya fabrikada doldurulurken veya onarımdan sonra doldurulurken dökülen fazla sıvının bir sonucu olabilir. Dönüştürücü muhafazası sızıntılarının çeşitli potansiyel kaynakları vardır; pompa contasını (1), pompa havalandırmasını (2), pompa cıvatalarını (3), pompa contasını (4), dönüştürücü muhafazasını (5), konvertörü (6) ve arka ana conta sızıntısını (7) kontrol eder. ). Dikkatli bir gözlemle, şanzımanı onarım için çıkarmadan önce bir sızıntı kaynağı belirlenebilir.

 

#Şanzıman #Hava #Basıç #Tüpü , #Şanzıman #Basınç #Tüpü , #Şanzıman #Hava #Nozulu , #Şanzıman #Akümülatör

 

0 Comment
Blogs

6 July, 2020
Orijinal Volvo Parçaları | Volvo Yedek Parça

Orijinal Volvo Parçaları | Volvo Yedek Parça

Sadece Orijinal Volvo parçaları, Volvo'nun kalite ve güvenlik konusundaki efsanevi itibarı ile desteklenmektedir. 

Sattığımız her OEM Volvo parçası, Volvo'nuzla aynı özen ve dikkatle üretildi, neden daha az bir şey seçesiniz?


Tüm OEM Volvo parça envanterimizi satın almak için iletişime geçin.

Ayrıntılı parça şemalarımız, ihtiyacınız olan kesin parçaları her zamankinden daha kolay bulmanızı sağlar. 

Deneyimli kadromuz sizi en iyi OEM Volvo parçalarına bağlamak için bekliyor.

Volvo'nuzun profesyonel olarak servis görmesini sağlamak için, daima otomobilin kendisiyle aynı ödün vermeyen sözleri taşıması garanti edilen tek yedek parçaları kullanın.

Volvo Orijinal Parçaları. Tüm Volvo Orijinal Parçaları, aracınızın tüm parçaları ve sistemleriyle en iyi şekilde etkileşim kurabilmek için Volvo'nun ayrıntılı teknik özelliklerine göre tasarlanmış, test edilmiş ve üretilmiştir. 

Volvo'nuzun uzun ömürlülüğüne güvenirsiniz ve bu uzun ömürlülüğü desteklemek için Volvo Orijinal Parçalarını seçersiniz. 

Volvo, orijinal Volvo Parçalarının dayanıklılığına güvenerek, kusurlara karşı ömür boyu garanti sunacağımızdan emin olur.


Volvo Orijinal Yedek Fren Balata Disk Bileşenleri

Orijinal fren balataları ve fren bileşenleri Volvo'nuzun fren sistemiyle mükemmel uyum içinde çalışacak şekilde geliştirilmiştir. 

Tüm fren bileşenleri eşit şekilde tasarlanmamıştır. Volvo'nun Sürücü Yardımı fren sistemlerinin en iyi şekilde çalışması için çok özel bileşikler ve malzemeler gereklidir.


Ucuz Volvo Yedek Parça - Volvo Yedek Parça Orjinal

Volvo arabaları dünyanın en güvenli araçları arasında sayılıyor. Şirket, 1927'de Assar Gabrielsson ve Gustaf Larson tarafından kuruldu. 

2010 yılından bu yana, İsveçli üretici Geely Automobile Holding'in bir parçası.


Volvo Teknik Verileri

Tüm yeni Volvo otomobilleri, taban trim seviyesinde bile gelişmiş bir güvenlik sistemi IntelliSafe ile donatılmıştır. 

Böylece, gündüz ve gece çalışan City Safety sistemi, bir radar ve kamera kullanarak otomobilin önündeki nesneleri tanımlar. 

Bir engel tespit ettiği anda sürücüyü tehlike konusunda uyarır ve sürücü tepki vermezse sistem frenleri otomatik olarak uygular. 

City Safety, bazı durumlarda çarpışmaları önlemeye yardımcı olan direksiyon desteğine sahip olabilir. 

Dünya çapında 100'den fazla ödül kazanan XC90 off-roader bu sistemle donatılmıştır. 

Otonom Acil Frenleme Arabadan Arabaya arka uç testlerinde en yüksek puanı alan sınıfının ilk otomobili oldu. 

2019'da üretilen XC40 crossover, S60 ve S90 salonlarının yanı sıra V60 ve V90 siteleri, Euro NCAP çarpışma testlerinde 5 yıldız derecesi aldı.

Volvo, 2020'den itibaren her yıl elektrikli otomobilin yeni bir modelini piyasaya sürmeyi planlıyor.


Volvo Aracınız için İhtiyacınız Olan Tüm Yedek Parçalar, Çamurluk, Far, Stop, Kaput, Ön Tampon, Arka Tampon

Yüksek kaliteli bileşenler satın almak ister misiniz? Onları çevrimiçi mağazamızda hızlı ve ucuz bir şekilde satın alın. 

Kullanıcı dostu arayüzümüzle ve düzenli promosyonlarımızla paranızdan tasarruf edin. Bu dönemde, birçok ürün kategorisi için uygun fiyatlar sunuyoruz. 

Volvo için çevrimiçi yedek parça satın alın ve satın alma işlemlerinizi olabildiğince hızlı bir şekilde teslim alın. Ayrıca, teslimat ücretsiz olabilir.

0 Comment
Blogs

27 June, 2020
Oto Yedek Parça Deposu | Yedek Parça Lideri

   Oto Yedek Parça Deposu Otomobildepo.com, Yedek Parça Lideri


Oto Yedek Parça Deposu Otomobildepo.com, Online Alışverişte Rekor Üstüne Rekor Kırıyor..!


  Oto Yedek Parça'da perakende devi Otomobildepo.com ile Ucuz Oto Parça ile Online Satışlarda planladıkları satışın kat be katını elde ettiler.

Online satışta yedek parça, cidden çok zor bir sektör. Hata payı [iade oranı] araç parçalarına göre çok yüksek oluyor, bunu üzerine geliştirilen, yedek parça yazılımlarıyla daha az iade dönüştürdüler.

Tüketicinin istediği kalitede, ürünü en hızlı gönderim ile başarılarına başarı kattılar.


  Oto yedek parça'da ucuz parça, istediğiniz kalitede ve uygun fiyatla sektöre damgalarını vurdular. Müşterilerine ulaşıp gerekli desteği veriyorlar. İade ve değişimlerde sorunsuz destek.


  Otomobildepo.com Oksijen sensörü, Ateşleme Bobini gibi kategorilerde yeni algoritmalar geliştirerek, en doğru parça ile tüketicinin ucuz oto yedek parça ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Dizel Enjektör ve Benzin Enjektör Kategorilerindeki ürün ve marka çeşitliliği ile rakiplerini çok gerilerde bıraktılar.

  Neden yedek parça dediğimizde ; Rakiplerimiz veya diğer satıcılar ile yaptığımız alışverişlerde, bu sektörün bize ihtiyacı olduğunu düşündük. 

Arkadaşlarımızla 4 yıl kadar hazırlık yapıp gerekli verileri toplayıp, Tüketiciye kaliteli ucuz oto yedek parça tederaği amaçlayan bir platform hazırlıyoruz.Sürekli Olarak Yeniliklerimize Şahit Olacaksınız. 

Oto Yedek Parça Deposu Otomobildepo.com

Yüksek standartlara uygun, güncel ürün yelpazesiyle pazardaki gelişimini sürdürmektedir. Yedek parça konularında deneyimli, sertifikalı ekip. 

Teknolojik ekipmanlar ile müşterilerimize en iyi hizmeti sunuyoruz. Oto Yedek Parça Ürünleri Satışı Yapan E-Ticaret Sitesi Otomobildepo.com ürün analizlerini sürekli geliştirip yedek parça pazarındaki yerini sağlamlaştırıyor.

Oto yedek parça sektörü, işlem çeşidi ve parça çeşitliliği bakımından en karmaşık sektörlerden biridir. Özellikle son zamanlarda ülkemizde artan araç çeşidi ve üretici sayısı bu karmaşayı artırmaktadır. Bu sebepten yedek parça satıcıları  bu karmaşayı aşmaya yarayacak sistem ihtiyacı da artmaktadır.

Müşterileri için geliştirdiği modül sayesinde ürünler OEM, CROSS, PARÇA NO, ÜRETİCİ NO gibi tüm barkodlardan arama yaptırabilir.Akıllı Otomotiv  Yönetim Sistemleri, üstün özellikleri ile kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor.

Otomotiv Yedek Parça Üreticisi, Toptancısı ve İhracatcısı için Birbirini Tamamlayan Çözümlerle Sektörün Bilgi Işlem Alt Yapısına Katkı Sağlayan Çözümlerimiz Var.

ABT ve Arge


0 Comment
Blogs

27 June, 2020
Ateşleme Bobini

 Dört kıvılcım Ateşleme Bobinleri

Dört kıvılcım ateşleme bobinleri, dört silindirli motorlardaki iki çift kıvılcım ateşleme bobininin yerini alır. Bu bobinlerin her biri, her biri bir elektronik kontrol ünitesi çıkış aşaması tarafından tetiklenen iki ana sargıya sahiptir. Sadece bir tane ikincil sargı vardır. Her bir çıkışında bujiler için iki bağlantı vardır; bunlar tamamen diyot kaskadları kullanılarak değiştirilir.


 Dört kıvılcım Ateşleme Bobinlerinde yüksek voltaj dağılımı

1 Ateşleme kontrol ünitesi

2 Ateşleme Bobini


 Tek kıvılcım Ateşleme Bobinleri

 Tek kıvılcım Ateşleme Bobinleri olan sistemlerde, her silindire birincil ve ikincil sargılı bir ateşleme bobini atanır. Bu Ateşleme Bobinleri genellikle doğrudan bujinin üstündeki silindir kapağına monte edilir.

Bu bobinler ayrıca terminal 15'teki birincil sargıya (gerilim beslemesi artı) ve terminal 1'deki (toprak) elektronik kontrol ünitesine bağlanır. İkincil sargı, terminal 4'ün çıkışındaki bujiye bağlanır. Ayrıca bir terminal 4b varsa, bu bağlantı yanlış doğrulamayı izlemek için kullanılır. Tetikleme, elektronik kontrol ünitesi tarafından belirtilen sıraya göre gerçekleşir.


 Tek kıvılcım bobinin devresi, geleneksel bir ateşleme bobininin devresine karşılık gelir. Buna ek olarak, ikincil devrede "kapanma kıvılcımını" bastırmak için yüksek voltajlı bir diyot kullanılır. Bu diyot, ikincil sargıdaki kendi kendine indüksiyonun bir sonucu olarak birincil sargı açıldığında üretilen istenmeyen kıvılcımı bastırır. Bu mümkündür, çünkü kapanma kıvılcımının ikincil voltajı ateşleme kıvılcımına zıt kutuplara sahiptir. Diyot bu yönde bloke olur.


  Tek kıvılcım bobinleri için, ikincil sargının ikinci çıkışı terminal 4b aracılığıyla toprağa yönlendirilir. Ateşlemeyi izlemek için topraklama kablosuna bir ölçüm direnci monte edilmiştir; bu, elektronik kontrol ünitesine, kıvılcım sırasında ateşleme akımının neden olduğu voltaj düşüşünün bir ölçümünü sağlar.


 Tek kıvılcım ateşleme bobininin tasarımı

1 Alçak gerilim bağlantısı, 

2 İkincil sargı, 

3 Yüksek gerilim bağlantısı, 

4 Buji, 

5 Birincil sargı, 

6 Demir çekirdek


Tek kıvılcım ateşleme bobinlerinde yüksek voltaj dağılımı

1 Ateşleme kontrol ünitesi

2 Buji

ATEŞLEME BOBİNİN KONTROL EDİLMESİ : SORUN GİDERME

Aşağıdaki kıvılcım ateşleme bobini için aşağıdaki prosedürü kullanarak "yanlış ateşleme" yi tanılama prosedürünü göstermek istiyoruz.

0 Comment
Blogs

23 July, 2019
Dizel Enjektör Nedir ?

Dizel Yakıt Sistemi Nasıl Çalışır?


Mazot, yakıt deposunda bulunan bir elektrikli pompa ile, common rail pompasına gönderilir. 

Common rail pompasında, genelde dişli tip bir besleme pompası bulunur, buraya gelen yakıt, tekrar basınçlandırılarak, common rail yüksek basınç pompasının yüksek basınç pompa kısmına gönderilir ve burada 400-1600 barlık yüksek basınç oluşturulur. 

Yakıt buradan rail borusuna gönderilir.


Dizel Enjektör Nedir?

Dizel motorların yanma odasına mazot püskürten parçadır. değişik enjektör uçlarında tek delikten altı deliğe kadar farklı sayılarda püskürtme deliği bulunur, bir deliğin çapı 20 mikrondur, gözle görmek zordur. 

Rölantide bu delikler 2 milisaniye açık kalırken, tam gaz-tam yük anında 6 mili saniyeye kadar çıkar.


O kadar hassas çalışan bir parçadır ki, bir çevrimin yanma zamanında ( ön enjeksiyon, ana enjeksiyon, art enjeksiyon olmak üzere) 3 kez. Yeni teknolojiyle birlikte bir iş zamanında 6 kez püskürtme yapabilir.

Bunu 50 barlık bir basınç oluşan silindirin içine, 1600-2000 barlık yakıtı püskürterek yapar. (normal benzinli bir motorun yakıt basıncı 5 bar civarındadır).

Enjektörden basılan yakıtın kalan miktarı, enejktör geri dönüş hattından, yaklaşık 10 barlık bir basınçla yakıt deposuna geri döner (common rail sistemde).


Enjektörler, kullanıcının gaz pedalına basma miktarına göre, yakıt kontrol ünitesi tarafından kontrol edilir. 

Kötü yakıt, kükürt miktarı uygun olmayan yakıt, kirli-partiküllü yakıt, yakıt içinde su bulunması, bozuk (eski) yakıt filtresi; yakıt sistemini büyük sorunlara sebep olabilir. bir saç teli 8 mikrondur, enjektörün iğnesinin gidip gelme aralığı 0,25 mikrondur, yani bir saç teli bile büyük sorunlar açabilir başınıza. 

Lider dizel enjektör üreticileri ; bosch, siemens, delphi, denso gibi firmalardır.


Enjektörler Nasıl Çalışır? 

Burada temel hidrolik (mekanik tip) dizel enjektörün nasıl çalıştığı resimli ve animasyonlu olarak anlatılacaktır. (selenoid ve piezo tip yeni nesil enjektörler diğer konu başlıklarında olacak)

İki farklı animasyonla bir enjektörün temel çalışma mantığı anlatılacaktır.

 Giriş rekorundan gelen yüksek basınçlı yakıt, kanaldan içeri akar,

 Alt kısımda gösterilen "basınç odasına" dolar,

 Enjektör iğnesi kapalı konumdadır çünkü, enjektör yayı, iğneyi aşağı doğru itiyor,

 Basınç odasındaki yakıtın basıncı, yayın iğneyi aşağı doğru itme kuvvetini yener,

 Yakıt basıncı iğneyi yukarı doğru iter,

 Meme deliği açılır, yakıt püskürtülür,

 Yakıt pompası basınçlı yakıtı göndermeyi kesene kadar,

 Pompa, yakıt göndermesi kesince, yakıt basıncı azalır,

 "Basınç odasındaki" yakıt basıncı azalır,

 Yayın itme kuvveti, "basınç odasındaki" yakıt basıncını yener,

 Yayın itme kuvveti, enjektör iğnesini aşağı iter ve meme deliği kapanır,

 Enjeksiyon sona erer.

 Tüm bunlar birkaç mili saniye içerisinde olur


#enjektör #enjektörnedir #dizelenjektör #enjektör #hyundaienjektör #citroenenjektör #pejoenjektör #peugeotenjektör #lineaenjektör #jumperenjektör #toyotaenjektör #aurisenjektör #206enjektör #306enjektör #407enjektör #masterenjektör #trafikenjektör #audienjektör #skodaenjektör #seatenjektör #crafterenjektör #golfenjektör #bkpenjektör  #poloenjektör #sprinterenjektör #yetienjektör #fluenceenjektör #clioenjektör #meganeenjektör #a3enjektör #a5enjektör #opelenjektör #astraenjektör #corsaenjektör #mondeoenjektör #fordenjektör #t4enjektör #t5enjektör #transporterenjektör #ccenjektör #passatenjektör #caravelleenjektör #citroenyedekparça #peugeotyedekparça #seatyedekparça #skodayedekparça #audiyedekparça #volkswagenyedekparça #opelyedekparça #renaultyedekparça #fiatyedekparça #tofaşyedekparça

0 Comment
Blogs

22 July, 2019
Oksijen Sensörü | Lambda Sensörü Nedir?

Oksijen Sensörü | Lambda Sensörü 

Oksijen sensörünün, motor kontrol ünitesine gönderdiği sinyal değerlendirilerek motora alınan hava-yakıt karışımı oranının, zengin karışım mı fakir karışım mı olduğu belirlenmiş olur. Motor kontrol ünitesi her daim en ideal hava-yakıt karışım oranını tutturmaya çalışmakla görevli bir yapıdır. Ayrıca lamda oranını da Lamda=1 değerinde tutmaya çalışır.

 Eğer hava-yakıt karışımı fakir karışım statüsünde ise, yani çok hava az yakıt varsa ya da zengin karışım olmuşsa yani az hava fazla yakıt mevcutsa motor kontrol ünitesi enjektörleri kumanda ederek enjektörlerin püskürtme sürelerinde ayarlama yapılır. Bunun yanı sıra gaz kelebeğine de etki ederek hava miktarında düzenlemeler yapar ve hava-yakıt oranını en ideale getirmeye çalışır.

Bu karışım oranı saniyede 5 kez kontrol edilerek sürekli olarak motorun verimliliği kontrol altına alınır. Böylece yakıt tasarrufu sağlanır, egzoz emisyonları düşürülür ve motorun performansı arttırılır.

Oksijen sensörü havaların soğuk olduğu kış aylarında çalışmaz. Özellikle de sabah saatlerinde ilk çalıştırmalarda veya motor soğuk iken ilk çalıştırmalarda, motorun ısınması için zaman geçmesi gerekecektir. Lamda sensörü soğuk havalarda çalışmadığı için, motor gerektiği kadar düzenli çalışamayacak ve dolayısıyla gerekli düzenlemeleri yapamayacaktır. Bu durumu önlemek için oksijen sensörünün hemen ısınıp çalışabilmesi için gerekli olan ısı yaklaşık 600 santigrat derecedir. Bu seviyeye çıkabilmesi için ise içerisine bir ısıtıcı rezistans yerleştirilmiştir. Böylece oksijen sensörü soketi 4 uçlu hale gelmiştir.

İçerisinde ısıtıcı rezistans bulunmayan eski tip oksijen sensörleri de bulunmaktadır. Yeni nesil, yanma odasına direkt benzin enjeksiyonlu turbo benzinli araçlarda, katalitik konvertörden önceki 1. oksijen sensörleri, geniş bantlı tiptedir. Böylece de çok daha geniş lamda değer aralıklarını okuyabilir.


Araç ecu’sunun (engine control unit) silindir içinde oluşan yanmanın verimini öğrenebilmesi için egzoz gazında bulunan oksijen seviyesini ölçen parçadır.


Lambda sensörü


Değişik tipte oksijen (lambda) sensörleri.

Genelde bu sensörün zo2 olanı kullanılır. Zo2 parçanın dışı direkt egzoz gazı ile temasta içi ise hava ile temastadır. Egzoz gazında ne kadar oksijen olursa zo2’nin üstünden geçerken reaksiyonla elektriksel gerilim ve bu üretilen gerilim motor ecu’suna gönderilir. Motor ecu’su da gerilimin değerine göre yakıtın verimli yanıp yanmadığını öğrenir ve yakıt enjeksiyon süresini buna göre belirler.

Lambda Sensörünün çalışabilmesi için 300 derece ısıya ihtiyacı vardır. Eğer arabanızdaki lambda sensörü 2 kablolu ise ısıtmasız 3 ya da 4 kablolu ise ısıtmalı sensördür.


Oksijen sensörü arızası nasıl anlaşılır?

Buraya kadar okuduysanız lambda sensörünün işlevini anlamış olmalısınız. Ne demiştik, arabanın ecu’su enjeksiyon süresini yani silindire gönderilecek yakıt miktarını bu parçadan aldığı elektrik gerilimine göre belirler. Oksijen sensörü arızası olduğunda ilk olarak motor zengin ya da  fakir karşımda çalışmaya başlayacak ve bu durum aracın yakıt tüketiminin artmasına ve hissedilir ya da ihmal edilebilir şekilde çekişine etki edecektir. Ayrıca oksijen sensörü arızası gösterge panelindeki motor arıza lambasının yanmasına neden olacaktır. Bu durumun tespiti için mutlaka arabayı arıza tespit cihazına bağlamalısınız. Oksijen sensör arızası olduğu zaman sizi yolda bırakmaz, aracınızın teklemesine, geç çalışmasına ya da stop etmesine neden olmaz. Bu tür bir şikayetiniz varsa sorunu başka yerlerde aramalısınız.


Denso, NGK, BOSCH gibi lambda sensörü üreticileri, eski, yıpranmış oksijen sensörlerinin %10’a kadar fazla yakıt tüketimine sebep olduğunu söylüyor. Oksijen sensörü arızası uzun dönemde ekonomik olarak zarar etmenize sebep olur.


Lambda sensörü arabanın neresinde bulunur?

Bu kadar yazdık ama lambda sensörünün yerini söylemedik, lambda sensörü arabanın egzoz manifoldunda katalizörden (katalitik konvertör) önce bulunur. Bazı araçlarda 1 adetken, bazılarında 2 adet olabilir.


Oksijen sensörü değişimi?

Lambda sensörü arızası yaşarsanız ve oksijen sensörü değişimi yapmak isterseniz bu gayet kolaydır, kendiniz de yapabilirsiniz. Kaputu açın ve egzoz manifoldunun hemen arkasına bakın, uygun ise açık ağız anahtarla değilse kenarı kablolarının geçeceği kadar kesik olan bir lokma (oksijen sensör anahtarı) ile yerinden çıkartın. İlk gevşemesi kesinlikle zor olacaktır. Parça ısıdan dolayı genelde manifold üzerinde girdiği yere yapışır. Sökerken biraz kuvvet uygulamanız gerekir.


Parçayı söktükten sonra hemen oksijen sensörü değişimi yapmadan önce genelde paketinden çıkan bakır pastasını sensörün pasosuna sürün, bakır pastası yoksa da  mutlaka edinin. Bu pasta parçanın manifolda yapışmasını engeller ve daha sonra sökülmesi gerektiği zaman kolaylık sağlar. Sonra basitçe yerine oturtup elle döndürerek boşluğunu alın ve anahtarla hafifçe sıkın. Çok fazla sıkmanız gerekmez, aşırı zorlarsanız manifold üstünde olan yatağı bozabilirsiniz. Tüm bunları yaparken de motor ve manifold soğuk olsun.


Şunu da belirtmek isteriz ki her motor lambası yandığında koşa koşa oksijen sensörü değişimi yapmayın. Lambda sensörü kolay kolay bozulan bir parça değildir. Çoğu zaman başka türlü bir arıza olmasına rağmen boşuna değiştirilip masraf ediliyor.


Lambda sensörü nasıl test edilir?

Bir voltmetre ile sensörü kendiniz test edebilirsiniz. Bu testi yapmak çok zor değildir, ayrıntılı test videosunu konunun sonunda vereceğiz. Oksijen sensörünü yerinden söküp, 5 volt bir gün kaynağı ile beslemeniz gerekiyor. Ya da araç çalışır haldeyken iğne vasıtasıyla soket ya da kablolara girip voltmetre göstergesindeki değerlere bakarak test edebilirsiniz. Fakat ne yazık ki bu test sadece size sensörün çalıştığını söyler ancak doğru emisyonda, doğru değerler ürettiğini göstermez.


Lambda sensörü iptali?

Motorunuza bir yararı olmasa da lambda sensörü iptali yapılabilir. Fişini çekmeniz bunun için yeterliyken asıl kast ettiğiniz şey lambda sensörünü emule etmek yani kandırmak ise bu da mümkün. Lambda sensörü emulatörleri piyasada hazır satılıyor ama basit bir direnç ile kendiniz de 2-3 lira gibi bir maliyete yapabilirsiniz. Bunun da videosunu konu altında vereceğiz.


Lambda sensörü piyasada başka hangi isimlerle anılır?

Lambda sensörü, oksijen sensörü, lambda sondası ve oksijen sondası olarak da isimlendirilir. Bu isimlerin hepsi aynı parça için kullanılıyor, duyarsanız kafanız karışmasın.

#lambdasensörü #lamdasensörü #oksijen #sensörü #oksijensensörü #ekzozsensörü #egzossensörü #lambdasensörü1 #lambdasensörü2 #oksijensensörü1 #oksijensensörü2

0 Comment
Blogs

21 July, 2019
Debriyaj Seti , Baskı Balata Bilya

Debriyaj balatası nedir ve nerede bulunur? |Debriyaj Seti |Baskı Balata|


Debriyaj balatası kavrama elemanları ile birlikte aracın güç aktarım sistemlerini motora bağlayan ve gücün kullanıcının isteğine göre aktarım sistemine iletilmesini sağlayan motor ve şanzıman arasında bulunan aktarım sisteminin temel organıdır.


Manuel (düz) vitesli araçlarımızın, otomatikleştirilmiş şanzımanlı araçlarımızın ve yeni sistem çift kavramalı şanzıman tiplerinin üzerinde bulunan debriyaj balatası zamanla hareket ettikçe ve kilometre arttıkça sürtünmenin ve ısınmanın etkisi ile incelerek bitecektir ve baskı sistemi kaçırmaya başlayacaktır. Bu her araçta sarf bir malzeme olan balatanın ve baskı sisteminin değişmesi gerektiği anlamına gelir.


Birçok sürücü arkadaşımız buna hiç dikkat etmezler, araçlarını bozulup yolda kalıncaya kadar kullanırlar.Aslında bu sistem çok önemlidir ve belirli kilometre aralıklarında (ortalama 80 bin km de bir) tamamen bitmesini beklemeden değiştirilmesi gerekir. Bu kilometre aralığı kullanıcının tecrübe ve kullanım şekline göre değişir. Kimi sürücü aynı aracın balatasını 30 bin km de tüketir kimi sürücü aynı araçla 120 bin km yol yapabilir.


Balatanın inceldiğini ve bitmek üzere olduğunu nasıl anlarız?


Araçların verdiği tepkideki değişiklikler zayıflamanın ve kaçırmanın en temel göstergesidir. Peki nelerdir bu göstergeler? Maddeler halinde sıralayalım.

1-Araç ilk kalkışlarda titreyerek kalkmaya başlar.

2-Debriyaj git gide daha yukarıda kavramaya başlar.

3-Kavrama noktası pedalın hareketinin çok küçük bir bölümde oluşur ve çok zayıftır.

4-Debriyaj pedalı giderek sertleşmeye başlar.

5-Aracın motoru bağırsa da araç istenilen seriliğe ve hıza ulaşmakta güçlük çeker.

6-Yoğun dur kalk sırasında ve yokuş yukarı kalkışlarda kötü koku yapmaya başlar.

7-Vitesler geçmekte zorlanmaya başlar. Geri vitese geçerken ve 1. Vitese geçerken şanzıman dişlilerinde sürtünme sesi olmaya başlar.

8-Aracın yakıt değerleri anlamsız biçimde artış gösterir.

9-Motor gücünde büyük ölçüde zayıflama ve takat düşüklüğü hissedilir.

10-Araç yüklü iken zor hareket etmeye başlar.

11-Bitik balatalı araç 3-4- ve 5 viteslerde bile stop etmeden kalkış yapabilir.

12-Debriyaj testinde bitik olduğu ustalar tarafından size söylenebilir.

13-Aracın dinamometre testinde beygir ve tork değerlerinde büyük zayıflama gösterir.


Debriyaj testini kendimiz nasıl yapabiliriz?

1-Aracımızı çalışır ve durur vaziyette iken sol ayağımızı debriyaj pedalına sonuna kadar basarız.

2-Aracı 1. vitese veya geri vitese takarız.

3-Sağ ayağımızın topuğu ile frene tamamen, ucu ile de gaz pedalına bir miktar basılır.

4-Motor devri 2500-3000 devir civarına getirilir.

5-Sonra yavaş yavaş debriyajdan ayak çekilmeye başlar.

6-Kavrama noktasından sonra aracın motor devri düşüyor ve araç stop ediyorsa baskı ve balata sağlıklı olarak çalışıyor ve kaçırma yok demektir.

7-Eğer araç kavrama noktasını geçmenize rağmen stop etmiyor ve devir çok düşmüyorsa balata bitmek üzeredir.

8-Otomatikleştirilmiş şanzımanlı araçlarda bu testi yapmamayacağımız için standart olarak servis kitapçığına uyarak düzenli aralıklarla bakım sırasında balata değişimi yapılmalıdır. Eğer zamanından önce kavrama sorunu yaşarsanız bunu aracın ilk kalkış sırasında titreyerek kalktığından, çekiş zayıflamasından veya vites geçiş sorunlarından anlayabiliriz.


Balata tamamen bitince ne olur?

Aracın balatası bitince sizi ansızın ve hiç ummadık bir yerde yolda bırakır. Ya da akşam aracı bırakırsınız sabah bulunduğu yerden hareket etmez. Aracı vitese taksanız bile debriyajı tamamen bıraktığınızda bile araç olduğu yerden hareket edemez. Çekici yardımı ile servise gitmesi gerekecektir. Bu da ayrıca bir maddi külfet ve zaman kaybı yaratır. Sinirlerinizin yıpranması da cabası tabi ki.


Baskı-balata değişimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?


Baskı-balata ve bilye yedek parça kutusundan set olarak çıkar. Bazı araçlarda debriyaj bilyesi setin içinden çıkmaz ayrıca satılabilir. Aracınızı servise bıraktığınızda;

1-Değişim konusunda kesinlikle ucuz olması için sadece balatanın değişimini yaptırıp bırakmayınız.

2-Kalitesiz yedek parçalardan ve malzemeden kaçınınız.

3-Çakma balata diye tabir edilen tamir edilmiş balatayı kullanmamaya özen gösteriniz.

4-Baskı sisteminin değişmemesi de yeni balatanın ömrünü kısaltır ve yeni olmasına rağmen kaçırmasına ve yeni balatayı sıyırmasına neden olur.

5-Bu saydığımız set içindeki 3 parça da (baskı-balata-bilye) aynı anda yenilenmelidir.

6-Motor üzerinde bulunan, balataya motorun hareketini ileten volant dişlisi tornada pürüzsüz olarak taşlanarak düzeltilmelidir. Yoksa yine tüm set yeni bile olsa kaçırma yaparak güç kaybına ve yeni balatanın sıyırmasına neden olur.

7-Bu işlemin ehil ustalarca yapılması çok önemlidir.

8-Yarı otomatik sistemlerde vites değişimi yapan ve kavramayı sağlayan robot bir parça vardır ve bu yenileme yapıldığında yeniden programlama yapılmalıdır. Aksi halde aracınız viteslere geçmeyecek ve kavrama yapamayacaktır.

9-Genellikle bu programlama için gereken yazılımlar yetkili servislerin elinde bulunur ve çoğu serviste bu programlamayı yapacak bilgili usta, ekipman ve yazılım yoktur. Değişimi yapacak serviste bu ekipmanın olduğundan emin olunuz yoksa yazılım için ayrıca ek ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.


Baskı balata sisteminin yenilenmesinden sonra kullanımda nelere dikkat etmeliyiz?

1-Aracınız hareket halinde iken ayağınızı debriyaj pedalının üzerinde tutmayınız. Ayağınızın kenardaki boşlukta ve pedalın tamamen serbest olmasına özen gösteriniz.

2-Araç çalışır halde dururken debriyaj pedalına basılı tutmayınız.

3-Kırmızı ışıkta beklerken veya başka bir şekilde bekleme yaparken aracınızı viteste ve ayağınızı debriyaja basılı halde tutmaktan kaçınınız.(en büyük hatalardan birisidir)

4-Her duraklamada aracınızı boş vitese alarak debriyaj pedalını tamamen serbest bırakınız.

5-Yarı otomatik araçlarda 20 saniyeyi aşan duraklamalarda aracı N (NÖTR) boş vitese almayı ihmal etmeyiniz.

6-Yokuş yukarı bekleme esnasında yarım debriyaj yaparak aracı durdurmayınız ki bu baskı ve balatanın en büyük sıyırma sebebidir.

7-Ani ve seri kalkışlardan ve patinajdan kaçınınız.

8-Debriyajı gereksiz olarak kullanmamaya özen gösteriniz.


Sevgili araç sahipleri, unutmayınız ki debriyajıve freni en az kullanan (gereksiz kullanımdan kaçınan) şöförler en iyi kullanıcılardır. Bu saydığımız kurallara uyduğunuzda aracınızın sarf parçaları çok daha uzun kilometreler sizlere sorunsuzca hizmet edecektir ve ayrıca yakıt ve tamirat külfetinden kurtaracaktır.

#debriyajseti #baskıbalata #volant #volantdebriyajseti 

0 Comment